Jak zyskiwać na ropie naftowej?

Jak zyskiwać na ropie naftowej?

26 kwietnia, 2020 0 przez Mikołaj Online

Jak żyć na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiadomościami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów zastanawia się ile na tych zjawiskach można uzyskać również jak wtedy w praktyce zrobić. A inwestować w ropę można bardzo łatwo. Dziś w Polsce mamy dojazd do instrumentów fizycznych oraz urządzeń, dzięki którym każdy z nas potrafi w zaciszu domowego fotela korzystać ze zmian wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego wszyscy wolą być ropę naftową ?
Ropa jest produktem, bez jakiego nie może pracować żadna gospodarka. To pewien z najbardziej lubianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat rosną oraz z powodem tego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co znacznie, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła więc o niemal 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był względnie stabilny. W kolejnej części tegoż roku nastąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stanowiła obecne jednak tylko chwila wytchnienia dla klientów. Od stycznia 2007 notowania bardzo szybko pną się w głowę.

Czym naprawdę handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Drinkom z nich stanowi Brent, wydobywana na platformach na Morzu Północnym, i kolejna to West Texas Intermediate, wydobywana na Drogim Wschodzie, przecież w szybkiej mocy rafinowana w Kształtach Zjednoczonych – dlatego niezwykle przystępna. Ta kolejna jest przeważnie o jakiś 1-2$ droższa. Do tego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na całe rodzaje ropy grane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które możemy akceptować oraz wydawać na rachunku w przedsiębiorstwie maklerskim. Jeżeli uważamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy zakupić kontrakty CFD , jeżeli natomiast trafimy do sądzie, że planuje się na zbytu korekta toż możemy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o ceny np. 50.000 zł będziemy potrzebowali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Istnieją więc wówczas transakcje dostępne dla szerokiego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o ceny 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty przedsiębiorca musi posiadać na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor lokuje swoje role sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski i ile pragnę pamiętać pieniędzy?
Aby korzystać z opisanych transakcji należy zacząć rachunek w lokalu maklerskim, jaki sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wejściu polski do Grupy Europejskiej jesteśmy wielki wybór brokerów z Londynu, których stawki prowizji przylegają do najprostszych na świecie. Biura maklerskie mogą pomagać w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu każde kwestie powiązane z podłożem oraz zachowaniem rachunku uzyskamy w języku polskim nie obracając się z budynku czy swojego biura.

Konta na kontrakty CFD potrafią stanowić mówione w różnych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a mała kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów lub jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili korzystać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a ponadto tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na jakimś rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z dowolnego mieszkania na podłodze.

Kupować bądź sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą wielki. Stale rośnie na nią zbyt, w wartość jak zwiększają się światowe parki samochodowe. Właśnie w Kształtach Związanych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego chce chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy także myśleć o dynamicznie utrzymujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w końcach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) istnieje szybko niemalże wyczerpany. Nie twórz wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny uważały się na określonym poziomie konieczne byłoby „pojawianie się” co parę lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze naszymi złożami.

„Ceny ropy będą stale być, gdyż firmy naftowe zbyt kilka inwestowały w pracę oraz infrastrukturę, aby potrafiły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były pan FED.

Wszystko to także prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę już w kolejnej części 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania pozwalają w przeciągu kilku lat 200$.

Istnieje także nowa strona medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie otwierają się w spokoju od ziemi. Na bardzo płynnym rynku możemy więc oczekiwać i kontroli i szybkich spadków. Inwestorzy, którzy mają, że przychodzi czas odwrócenia mogą zastosować kontrakty CFD do gry na spadki.

Ropa naftowa toż szczególnie prosty towar natomiast jej zmiany grane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki współczesnym metodom oraz rozwojowi rynków finansowych możemy i właśnie w Polsce zawierać sprzedaże na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z obecnego stosować.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę