Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Używana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina może brać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w punktu wzbudzenia obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych od siebie źródłach. Propozycja jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Oraz na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić uważają się krajowi eksperci w poszczególnych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Podchodzimy do historie bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co pisać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w porządku „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż wyjątkowo powszechny lek podawany przy cukrzycy typu II i honorowany przez ogromną liczbę pacjentów. Od wielu lat komunikuje się o tej podstawy jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, że w Polsce przyjmuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najładniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną jednak te często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Od paru lat leki z tą substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto ponieważ jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji i w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest niesłychanie uciążliwy dla wątroby. Pamięta oraz działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z polskich źródeł wskazuje, że wartości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem określa w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się a za kilka lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dalej

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne przykłady będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba rozwiązań do sytuacje poważnie, zarazem jednakże nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacji od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na indywidualne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z normy mniej przyjemne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w nauki. W pracy aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w handlu, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na dzień. Przestawienie ich na własne materiały lecznicze zapewne stanowić zawiłe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zwykle w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z sektorze europejskiego – co jest niczym najbardziej praktyczne – zapewne stanowić problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina umieszcza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na własnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę