Turystyka Borne Sulinowo

Turystyka Borne Sulinowo

24 kwietnia, 2020 0 przez Mikołaj Online

W ubiegłych dwóch dekadach wyraźnie zmieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele więcej zwolenników turystyki aktywnej, którzy wchodzą miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal bawią się dużym powodzeniem, ale działa to jednocześnie jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy nawet na Suwalszczyźnie lub w okolicach Mrągowa. Wzrosła też część osób poszukujących mniej znanych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Trzebiatów

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursu było poprowadzenie go nieco zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w niepowtarzalne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze uważają się również interesujące zabytki.

Szlak ma około 1800 km i zaczyna się w Elblągu. Wiedzie potem na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i wspaniałymi mostami w Stańczykach.

Wtedy są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Narodowy i piękne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Przychodząc do Białegostoku sama z jego nitek odchodzi w charakteru Łomży. Bardzo na odległości przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Trzebiatów

Co kilkadziesiąt kilometrów na toru Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie wyłącznie wzdłuż granicy

Nie wyłącznie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są toż po prostu granice województw, gdzie nie zlokalizujemy na ogół dużych miast. Przykładami zapewne istnieć Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do miejsc mniej zatłoczonych, jednak za to bardzo malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Część z nas wydobywając się w głowy cierpi na rzeczy Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o moc dużo malownicze są Sudety. Bieszczady również nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez cały rok czekają na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Toru Orlich Gniazd, mający się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, żeby w Ojcowie lub Pilicy.

Turystyka Trzebiatów

Warto przecież posiadać na uwadze powiedzenie, że „pod latarnią jest zwykle najciemniej” i wybrać się okresem w miejscowości wielkich metropolii. Tam też mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Trzebiatów

Zachęcamy do odwiedzin serwisu cieszącego się inwestowaniem w ziemię na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę