Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Duński Saxo Bank jak co roku wydał swoich 10 szokujących prognoz na najswobodniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra łącznie z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… nagrodom w spraw młodej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zdarzenia, jakie potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku chroni przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie stał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją teraz są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak pokazują autorzy raportu, istnieje więc „szereg mało prawdopodobnych, jednak często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami walutowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, że nie są więc jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich przyjścia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że wydarzenia o największym wpływie – szokujące dla świata – to ostatnie trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, że w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie ważna zmiana status quo. Rok bieżący zapewne żyć niczym wielkie wahadło, wydobywające się w punkcie przeciwieństw dotyczących polityki w znaczeniu ogólnym, polityki finansowej i finansowej, a też – co równie istotne – ochrony środowiska. W tekście szeroko rozumianej polityki oznaczałoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „zdrowia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do kształtowania polityki potrafiło zatem nazywać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet nieco znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich sztukę w dziale kosztów związanych z bazą i metodą klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym nagrodom w spraw młodej i czarnej energii
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Połączonych w związku z brakiem zwrotu z lokacie w tym rynku, wezmą z szansy i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w domowych krajach. Zbiegnie się obecne w ciągu z kolejną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich pracy i marzenie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na większe wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do gustu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji okaże się to wielkim zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, a także dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. umieszczałem się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na efekt zbyt wielkiego szumu medialnego i małych zwrotów z lokacie. Lecz w siłę kolejnych zobowiązań w dziale polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na samochodach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po ważne jako najważniejszy na świecie dostawca branego w samochodach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego drinki z najdoskonalszych efektów na placach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Dom a wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja wykorzysta na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na rynku akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w sum rozwijać produkcję, aby zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na granica eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultacie zwiększonego popytu i piękniejszych cen i też gdy w sukcesie Rosnieftu ceny jego części wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) bardzo w końcu, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg z momentu zakończenia organizmu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do organizmu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie tylko w Kształtach Zjednoczonych, ale a na wszystkim świecie zawarto na targ biliony USD w formie kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z przyczyny na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w niskich rejonach skali, a deficyty w Kształtach Związanych są ważne i wciąż rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w rodzaj przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szans na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną szybko występować w siłę, jak powody będą przekonywać do gospodarki, gdy na ironię z powodu niewystarczających programów i wykwalifikowanej siły roboczej w rezultacie wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z zmian koszt kapitału, eliminując z sektorze spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą walczyć o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na pokłady (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą potrzebowały się zmierzyć z trudnym otoczeniem gospodarczym i finansowym, wyróżniającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również bardziej obniży stopę zwrotu z kapitału własnego banków – oraz konkurencją ze części przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót natomiast na starcie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do podjęcia tworzeń i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w małym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, a do tyłu roku nawet nieco ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., gdy to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z poprzedniej recesji kredytowej. Od tego etapu na sektor ten działały negatywnie dwie znaczące role. Ważną z nich stanowił wzrost produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i bliskie rozwoje w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Wtedy była znaczenie istna amerykańska rewolucja w zakresie produkcji ropy z łupków, w sukcesu której Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą grupą był żyjący kapitał polityczny i społeczny będący za grą ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na moc odnawialną. W wyniku niższych cen i unikania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie okaże się wygrany – a będzie więc jednocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą informacją była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod kraj tego roku, że w związku z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i mieszkania dostaw prądu w wszystkim świata przyszłoroczny budżet wzrośnie do najszerszego szczebla z ponad dekady (6,5 proc. PKB), co czyni zdecydowane pogorszenie po tym, jak rząd zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w przeciągu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w obecnym momencie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM że żyć modną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który z kilkudziesięciu lat nie jest w bycie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także a inne gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą wyjątkowo zróżnicowane z lat. RPA idzie w punkcie bankructwa.

Zobacz też: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we każdych

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki rozwojowi zainteresowania inwestorów w siłę wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do zrozumienia w historii co kilka tymczasowego zawieszenia broni w tekście taryf celnych, polityki monetarnej i kupna produktów rolnych.

Jednak obecnie na starcie 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a zarazem nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy z osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Kształtach Zjednoczonych razem z deklarowanymi zasadami „prawnego i wolnego handlu”.

Cel ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od wartości danej w wysokości 25 proc. na wszelkie przychody brutto na rynku amerykańskim generowane z produkcji zagranicznej. Sprawi to mocne protesty ze części partnerów handlowych, bo będą owo w świadomości stare taryfy w drugim wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy zewnętrzne mogą przenieść swoją produkcję do Poziomów Połączonych w obiektu uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje kryzys
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i praktyczna zmiana nastawienia w siłę żyć na sprawa lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, zmierzając do zastosowania istotnego bodźca fiskalnego i skutecznego umocnienia SEK. Jak często posiadało wówczas miejsce w sukcesie szwedzkiej polityki, podobnie gdy na starcie lat 90., gdy to Szwedzi posunęli się za wysoko w progresywnym opodatkowaniu, zmierzając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji doszła do punktu, w którym społeczeństwo stawało się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wysoką i wciąż rosnącą grupę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym samym wybierając ich z wszystkiej debaty. Mimo iż demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej roli, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których wartość przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy a ich myśli były pomocne: otwartość i równość dla każdych oraz zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Jednak każde zbyt dużo posunięte leczenie może przytłaczać, a każde modele muszą istnieć modyfikowalne w sukcesie zmiany okoliczności, żeby mogły dalej funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą występować o „warunkach dominujących w Szwecji” jako o zagrożeniu, natomiast nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja znajdzie się w recesji, a ze względu na prosty status małej, otwartej gospodarki, będzie niezmiernie wrażliwa na globalne spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy również finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Kształtach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, podobnie jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest suchy i biały, czyli chodzi do szkoły demograficznej, która zanika w wersjach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a to role w wieku 20-40 lat, jakie są znacznie bardziej liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w jeszcze większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a też obawami przed zmianami klimatycznymi, w tekście których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi przyznają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z zamożniejszych przedmieść, kiedy również milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do konkretnego okresu przejmą władzę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w sprawie cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry pochodzą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły wielkie sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo umieszcza się funkcjonowań w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, wybierając się na zlecane przez Węgry – natomiast w zasadzie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i rodzin działających na sytuację praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że koniec tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To złe do mieszkania status quo, a obie strony będą korzystały trudności z przybyciem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura założona w art. 7 będzie powoli procedowana w sposobie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co czyni poważną zmianę retoryki, która zbiega się w ciągu z transferami z UE, ale zaniknie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na wartości, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ targi będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą ponownie planować swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek wartości dolara o 30 proc. w związku do dobra. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i słabościom związanym z żyjącymi zagrożeniami ze części Miej Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochrony nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co sprawi z ADR największą jednostkę finansową na świecie. Celem tego działania jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w myśli prowadzenia całego handlu w tym kraju jedynie w ADR, przy czym najważniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze względu na będące uzależnienie z rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej ilości światowego handlu i oddzielenie jej z dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ sposobów na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy USD wyda na wartości 20 proc. w związku do ADR i 30 proc. w związku do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę