WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

4 grudnia, 2019 0 przez Mikołaj Online

Za sprawą grupy radnych z klubów Czysta i Prawd i Społecznego Kołobrzegu Jacka Woźniaka, na najdroższej sesji samorządowcy ponownie pochylą się nad sprzedażą działek dla ośrodka Caritas. Projekt uchwały przedstawiony przez radnych zakłada 99 procentową bonifikatę dla organizacji. O przychylność pozostałych samorządowców w tej potrzebie prosił, na spotkaniu komisji budżetowo-gospodarczej, ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

WRACA TEMAT OGROMNEJ BONIFIKATY PRZY SPRZEDAŻY DZIAŁEK

 

Podczas spotkania komisji, ksiądz Roda mówił o prac ośrodka charytatywnego przy ul. Aniołów Stróżów, która mówi nie tylko pomocy dla niemowląt i młodzieży z boku i zza wschodniej granicy. Jak wyjaśniał dyrektor, ośrodek bierze udział też w kilku projektach charytatywnych skierowanych do twarzy najbardziej chcących. – Wykonywa on prace charytatywno-opiekuńczą – mówił do radnych, oświadczając, że zakupienie rzeczonych nieruchomości jest niezbędne do dzieła niezbędnych prac modernizacyjnych przy budynku (m.in. melioracji dop.red.). – Reagując na pytanie, czy chcemy sprzedać działki po ich zużyciu czy zakupieniu, odpowiadam; nie jesteśmy takiej decyzji, ani tytułu, bo zaprzeczylibyśmy swojej misyjności(…). Ten ośrodek jest narzędziem dla nas, żeby mogli prowadzić pracowania dla niemowląt, osób biednych czy wykluczonych – tłumaczył ksiądz.

Organizację wspierał Jacek Woźniak, który wskazywał, że żadna z działek, które Caritas chce kupić po korzystnej cenie, nie stanowi samodzielnego terenu, a jedynie dojazd do tego ośrodka. Wyjaśniał również, że zapisy zagospodarowania przestrzennego wykluczają możliwość wykorzystania tych zakresów do punktów komercyjnych czy biznesowych. – Są tam dopuszczone jedynie usługi sakralne i kultury – podkreślał Woźniak.

Radni Nowego Kołobrzegu zajmowali wiele wątpliwości. Padły pytania o komercyjną działalność ośrodka, uiszczanie przez niego ceny uzdrowiskowej, a ponadto plany na dola. – Zdarzają się przypadki, że organizacje kościelne otrzymują bonifikatę, a następnie sprzedają działki komercyjnie – mówiła Agnieszka Trafas, przewodnicząca rady.
Zdanie na ten punkt wyraziła również Ewa Pełechata wiceprezydent do historii gospodarczych. – Jako magistrat nie jesteśmy nic przeciwko sprzedaży tych dział, ale bez bonifikaty – powiedziała urzędniczka.
Ostatecznie, większością głosów przegłosowano do wniosku uchwały poprawkę, która daje na aukcja działek dla Caritasu, ale bez bonifikaty. Zgłosiła ją radna Trafas.

Ksiądz Roda zapowiedział, że przedstawi w tej potrzebie podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

0 0 votes
Daj ocenę